fbpx

ŠPATNÉ A SPRÁVNÉ OSVĚTLENÍ

Že je to zbytečné téma, když svítí světla na prodejně?

Jak smutné je, že mnoho firem světlům nevěnuje pozornost. Je obrovský rozdíl, zda máš prodejnu osvětlenou, nebo dobře nasvětlenou!!! Správně nasvítit prodejnu umí profesionální firmy, a skutečně, jen obrovské značky investují do pořádného osvětlení, aby měly prodejny, které poskytují zákazníkům dostatečný světelný komfort. Nechci však příliš zavádět, ale i mezi velkými se najdou tací, u kterých by se dalo ještě hoooodně co zlepšovat.

Při špatném, NEDOSTATEČNÉM osvětlení prodejny dochází:
  1. ke ztrátě detailů, především u černých produktů, a výraznému zkreslení barev
  2. černá barva se slívá s tmavě modrou, temně hnědou
  3. vytvářejí se tmavá místa, které nepřitahují zákazníky – NIC TAM NEVIDÍM, NIC TAM NEHLEDÁM
  4. nedostatek světla unavuje oči i mysl – ta nás nutí v tmavém prostředí si sednout, uvolnit se, relaxovat. Při výběru zboží ale potřebujeme, aby naše mysl věnovala zboží pozornost, a dochází k rozporu. Výsledkem je znuděný, unavený zákazník, odcházející z prodejny
  5. tmavá prodejna již od vstupu neláká, je to stejné, jako vstoupit do jeskyně – trochu s nadsázkou řečeno
  6. je-li použité zářivkové světlo, a je nedostatečné, prodejna je šedá, prodavačka vypadá unaveně, jakoby byla nemocná (nedostatečné osvětlení způsobí, že naše kůže vypadá více šedě, při zářivkovém osvětlení navíc táhne do šedomodrých tónů a tyto nám mozek spojí s nemocnou kůží)
PŘÍLIŠ osvětlená prodejna, je taky špatně
  1. ostré světlo unavuje oči
  2. velmi často dochází k nasvícení přímo do očí, čímž zákazníka oslepíme, ten v následujících minutách není schopen vnímat detaily
  3. body prodejny, které mají sloužit k odpočinku a jeho setrvání na prodejně, v ostrém osvětlení ztrácejí intimní atmosféru a zákazník v nich nevydrží o nic déle než jinde na prodejně

JAK NAVÝŠIT PRODEJ VIZUÁLNÍMI A NEVIZUÁLNÍMI TECHNIKAMI

→ VISUALEXPERT.EU

→ RADA #1

→ RADA #2

→ RADA #3

→ RADA #4

→ RADA #5

→ RADA #6

→ RADA #7

→ RADA #8

→ RADA #9

→ RADA #10

Z průzkumů Paca Underhilla z roku 2000, kdy se sledoval vliv osvětlení na prodeje, vyplynulo, že pokud byl stojan osvětlen na konci uličky, zaregistrovalo jej 37% zákazníků, zatímco neosvětleného jen 16%.

„Podobně Bollrath ve své studii z roku 2013 prokázal konkrétní vliv světla na prodeje vystaveného zboží v POP displejích. Demonstroval to na příkladu regálových čel, osvětlených systémem Hera Lightining SlimLite a umístěných vždy v přední části dvou prodejen řetězce General Nutrition Center tak, aby byly dobře viditelné pro zákazníky už od vchodu. Prostor prodejen byl po dobu dvou dní neustále monitorován, přičemž každý den byl osvětlen vždy stojan jen v jedné z prodejen. Kolem stojanů celkově během pozorování prošlo 13,5 tisíc nakupujících a přineslo následující závěr. Z osvětlených stojanů byly prodeje více než dvojnásobné. Světlo ve stojanu přilákalo pozornost 21,6 % kolemjdoucích, kdežto na neosvětlený stojan se podívalo jen 12,1 %.“ (citace autorů Daniel Jesenský (DAGO) & Iva Bastlová (Ateliér Loxo))

Aplikujeme-li u běžně osvětlené prodejny kvalitní systém osvětlení, dokážeme zvednout prodeje o 10 – 15%. Jestli je prodejna špatně osvětlena a aplikujeme kvalitní osvětlení, mohou být prodeje vyšší až okolo 40%.

Pokud chceš zvednout obraty, je tedy nanejvýš důležité se zabývat také správným nasvícením prodejny. Je mnoho dalších faktorů, které zásadně ovlivňují zákazníky, jako je teplota světla, intenzita světelného toku, kombinace světelných zdrojů, provedení světelných zdrojů – lustr, bodovka, podlahové svítidlo, světelná navigace ….. a v neposlední řadě je také důležité, co se osvětluje. Zda je to kavárna, oděv, šperk, auto, posezení v butiku, pokladna, autosalón….. každý bod prodejny a každý typ produktu vyžaduje své.

Jak správně osvětlit prodejnu ti pomohou odborníci, designéři světla společně s visual merchandiserem, který svým citem dokáže odhadnout, jaké světlo použít a jaké technické provedení světla je vyžadováno pro konkrétní bod prodejny / POS, aby fungovalo a dalo se maximálně využít.

→ RADA #11

→ RADA #12

→ RADA #13

→ RADA #14

→ RADA #15

→ RADA #16

→ RADA #17

→ RADA #18

→ RADA #19

→ RADA #20

OSVĚTLENÍ ZKUŠEBNÍ KABINKY

Zásadní při výběru produktu je, zda se mi produkt na mne líbí, a k takovému rozhodnutí v 60% případů dochází ve zkušební kabince. Mnoho firem jim nevěnuje dostatečnou pozornost. Jedna velká nadnárodní oděvní značka provedla průzkum, kdy sledovala, jaký vliv má na jejich prodej provedení osvětlení ve zkušební kabince – v té době bylo světlo umístěné nad hlavou zákazníka. Následně provedla změnu osvětlení kabinky a sledovali vliv na prodej. Výsledkem bylo, že až 1/3 zákazníků si produkt po vyzkoušení okamžitě zakoupila.

SPRÁVNÉ OSVĚTLENÍ KABINKY

Přímé přední osvětlení je lepším provedením osvětlení kabinky. Produkty lze lépe vidět, ve tváři se netvoří stíny. Toto světlo ale může odhalit jiné nedostatky, například celulitidu, a v té chvíli zákazník začne řešit zcela jinou věc, než výběr produktu – jak se zbavit celulitidy

ŠPATNĚ OSVĚTLENÁ KABINKA

Na obrázku nahoře vidíte 3D simulaci, ve které je osvětlení kabinky provedeno pouze ze shora. Světlo, které dopadá na zkoušející, způsobuje stíny ve tváři, které obličej zestařují. Dále nelze vidět detaily produktu, a zkouší-li si zákazník kalhoty, jejich detaily nelze téměř vidět.

NEJLEPŠÍ OSVĚTLENÍ KABINKY

Nejlepším osvětlení kabinky je nasvítit klienta ze předu i ze shora a pokud je to jen možné, použít i denní světlo. Denní světlo je zásadní hlavně při volbě oblečení na denní nošení, protože barva výrobku na denním světle je jiná, než v umělém osvětlení.

JEDEN KRÁSNÝ PŘÍBĚH JAKO MOTIVACE VĚNOVAT SE OSVĚTLENÍ

Při návštěvě jednoho z obchodních zastoupení našeho klienta, se na mě prodejce motocyklů obrátil, že má motorku už 6 měsíců na prodejně a nikdo o ni nejeví zájem. Problém byl s barevnou kombinací laku – smetanová s tyrkysovou. Motorka navíc už musela být zaplacena mateřské centrále, takže dealer potřeboval produkt co nejrychleji prodat.

Když jsem se na motorku podíval, stála bokem, v tmavém koutě. Použil jsem tedy kravskou kůži, kterou jsem položil uprostřed oděvní sekce, na ni umístil motorku, postavil za ni dvě figuríny, které jsem naaranžoval do stylu a v barevné kombinaci motorky. Následně jsem použil 8 bodových reflektorů, kterými jsem celý POS bod osvětlil. Obchodní zastoupení plánovalo, že za týden uspořádá menší akci pro své stálé zákazníky, kterou jsme využili.

O týden později na akci, stojí zákazník u vystavené motorky a kouká na ni. Přistoupí k němu známý a ptá se, zda vážně pomýšlí na tu motorku. První mu odpoví, že pro sebe ne, ale pro svou ženu, které by se líbila i barevná kombinace. Druhý zákazník se začne hádat, že by motorka spíše slušela jeho ženě, když v tom je uslyší 3 klient a začnou se přehadovat, kdo motorku koupí pro svou ženu. Druhý den za manažerem přijde 3. zákazník, že se moc omlouvá, ale že měl včera trochu připito, a že tu zálohu na tu motorku, co včera složil, musí vzít zpátky. Na to se manažer usměje a říká mu: “nic se neděje. Ona ta motorka je už stejně prodaná!“

Najdeš rozpočet na nové osvětlení, nebo jeho inovaci? Spočítej si, okolik za rok utržíš navíc, když vyměníš světla, jenž ti mohou zvednout prodej o 10 – 15%. Je to motivační?

Pokud jsi to do teď nevzdal, pokud máš stále sílu, energii a entusiasmus dělat svůj byznys, pak ti přejeme všichni z VISUAL EXPERT hodně štěstí. Budeme tady, stále připraveni ti pomoct v maloobchodě a podporovat tě našimi službami, radami i energií
Za VISUAL EXPERT, Lukáš Šmíd / Project manager Visual Merchandising

E: lsmid@visual expert.eu
T: +420774544631