fbpx

CENOTVORBA

Dnešní ceny jsou tvořeny automatizovanými procesy účetních programů, bez ohledu na to, zda daný produkt takovou prodejní hodnotu vizuálně nebo užitkově má nebo ne. Doporučuji především menším firmám a značkám začít upravovat cenotvorbu a zasahovat do automatizovaných procesů, je-li to možné.

Při ovlivnění ceny je nutné brát v potaz:

  1. Vypadá produkt skvěle, je atraktivní pro zákazníky – pak je zapotřebí cenu upravovat směrem nahoru, ne více než 15%, u dražších produktů ne více než 10%, u velmi drahých produktů ne více než 3% (například u produktu za 235 Kč je možné jej zvednout až na 270 Kč. Při 100 ks je to do plusu již 3500 Kč)
  2. Je produkt v trendech (novinkou firmy)? Je-li produkt v trendech, měly by být cena opět zaokrouhlena směrem nahoru. Totéž platí o novinkách (produkt po 1/2 roce již není novinkou, a jestliže jsme cenu zvýšili při jeho uvedení, po půl roce ji snížíme na cenu normální). Navýšení ceny nám dává prostor při neúspěchu produktu. Pak se sleva počítá z vyšší ceny a dopad slevy není tak bolestivý
  3. Je zapotřebí cenu zaokrouhlit níže, pokud vzhled produktu není atraktivní a očekáváme, že nebude zákazníky tolik vyhledáván
  4. Cenu upravujeme u produktu i v průběhu jeho prodeje, je-li produkt neatraktivní. Pozor! Na snížení ceny neupozorňujeme, abychom zákazníky nemotivovali k poptávce po slevách. Úprava ceny se mnohdy pohybuje v jednotkách procent a ty pro zákazníka nejsou stejně atraktivní, ale atraktivnější cena jej může motivovat. Například pokud produkt stojí 2890 Kč, a vidíme, že jeho prodej nesplňuje očekávání, můžeme cenu snížit na nejbližší psychologickou hranici 2790Kč (-3,46%), nebo výrazněji na 2490 Kč (-13,84%)
  5. Doplňkový sortiment se snažíme zaokrouhlovat směrem nahoru. Doplňkový sortiment většinou tvoří levnější položky, například nabízíme-li obleky, bude motýlek nebo pásek vždy levnější, a také se rychleji opotřebí. Je předpoklad, že se těchto kusů může prodat relativně velké množství, protože jsou vhodné i jako dárek. Stačí 100 Kč navíc, a za rok můžeme mít v kase o několik tisíc navíc, jen z jedné položky

Projděte si položku po položce a upravte jejich cenu nahoru, s citem pro možnosti trhu.

V době Koronaviru, kdy poptávka klesla, uvědomme si, že klesla téměř všude a v dané situaci se nachází i naše konkurence. Zlevníme-li, nevyděláme na tom, co budeme schopni prodat. Jestli neutáhneme byznys, položí nás to. To stejné hrozí i naší konkurenci. Kalkulovat s cenovou válkou mohou jen ti, kteří mají vytvořený velký finanční polštář.

ZAMĚŘENO NA DOPLŇKOVÝ SORTIMENT

Doplňkový prodej je velmi zajímavou příležitostí, jak navýšit obraty. Cenově dostupnější, atraktivní jako dárek, je snazší jej prodat. Umístěte doplňkové produkty do kategorií produktů, ke kterým se nejvíce hodí, dále blízko zkušební kabinky, u kasy, nebo za kasou. Aranžujte doplňky k hlavnímu produktu!!!

Vytvořte si propagaci na doplňkový sortiment, pro FB IG, weby, jako grafiky na prodejnu. Ukázku, jak propagovat doplňky vidíte na obrázku.

Vytvořte si propagaci na doplňkový sortiment, pro FB IG, weby, jako grafiky na prodejnu. Ukázku, jak propagovat doplňky vidíte na obrázku.

KOMBINACE PRODUKTŮ

JAK NAVÝŠIT PRODEJ POMOCÍ VIZUÁLNÍCH A NEVIZUÁLNÍCH TECHNIK

→ VISUALEXPERT.EU

→ RADA #1

→ RADA #2

→ RADA #3

→ RADA #4

→ RADA #5

→ RADA #6

→ RADA #7

→ RADA #8

→ RADA #9

→ RADA #11

→ RADA #12

→ RADA #13

→ RADA #14

→ RADA #15

→ RADA #16

→ RADA #17

→ RADA #18

→ RADA #19

→ RADA #20

SLEVA JAKO NÁSTROJ PRODEJE

Zlevňovat zboží lze vždy, ale ne vždy je to vhodné. Z průzkumů trhů v Čechách, Slovensku, Polsku a Maďarsku vyplývá známý fakt, že zákazník slyší na slovo SLEVA. Ale víte také, že chování zákazníka bylo tímto marketingovým nástrojem totálně zničeno a očekávání zákazníka se posunulo až na hranici únosnosti hospodaření firem. A ZÁKAZNÍK ČEKÁ STÁLE VĚTŠÍ SLEVU.

Slevu lze použít k motivaci zákazníka, aby nás navštívil a nakoupil. Výše slevy, která dnes motivuje zákazníka, je posunuta na maximum.

Slevy jako10 – 15-ti %  – zákazník považuje za malé všimné za to, že k nám přišel náhodou a něco u nás nakoupil, ale motivace to není, produkt by zakoupil i tak, protože si jej sám vybral.

15 – 20-ti % sleva se poskytuje stálým zákazníkům v programech loajality. Poskytujeme-li však tzv. HOLOU SLEVU, i ta nám nezaručí, že zákazník bude nakupovat jen u nás.

25 – 30-ti % sleva motivuje zákazníka se pozastavit u nás, vnímat naši nabídku, ale nezaručuje prodej

40 – 50-ti % sleva – motivace se zvyšuje a zákazník začíná nakupovat bez ohledu na to, zda produkt potřebuje

60 – 70-ti % sleva – zákazník nakupuje bez ohledu na kvalitu, množství a vlastní potřebu – pro značku je ale likvidační a mnoho firem řeší poskytování takových slev až po předchozím kroku, kdy po nějakou dobu zvedne cenu produktu o několik desítek procent. Toto období musí být „dostatečné“, aby ČOI nepovažovala toto zvýšení a následné snížení ceny o neuvěřitelných 70% za účelové a za nekalou obchodní taktiku.

80% slevu poskytují značky likvidující sklad.

Nikdy však neposkytujeme holou slevu, za naši nabídnutou slevu musíme něco od zákazníka získat

Pokud nabízíme zákazníkovi slevu, měli bychom za naši štědrost získat něco nazpět. Je to výměnný obchod, kdy získají obě stany,  a jen takový byznys je zdravý.

JAK SPRÁVNĚ POSKYTOVAT SLEVU

Naším cílem za poskytnutí slevy je získat přístup k zákazníkovi – možnosti jej informovat o nabídce i v budoucnosti, o nových produktech, o našich zážitcích, které se svými zákazníky sdílíme, o budoucí výprodejové akci

VARIANTA 1. – poskytujeme slevy jen REGISTROVANÝM ZÁKAZNÍKŮM

Zákazníkovi lze vysvětlit, že máte nastavený systém takovým způsobem, že slevu můžete poskytnout pouze registrovaným členům. Je to výhodné, pokud poskytujete zákazníkům slevu za loajalitu. Zaměstnanci si nemusí pamatovat, jakou výši slevy jaký zákazník má. To zabrání manipulaci se slevou ze strany klienta, protože pokud nastoupí nový zaměstnanec, neznající klientelu, může být zmanipulován, aby poskytl slevu vyšší.

VARIANTA 2. – lepší než sleva je BONUSOVÝ SYSTÉM

Bonusový systém má hned několik výhod. Na první nákup zákazník slevu nezíská, ale načtou se body, které může uplatnit při dalším nákupu, a pokud body vyčerpá, opět nakupuje za 100% ceny.

  1. Nastřádané body – ušetřenou slevu – může zákazník čerpat jen v síti našich prodejen! neuplatní ji nikde jinde, ale může ji uplatnit kdykoliv a čím víc u nás utratí, tím víc našetří a může si poté koupit i dražší produkt
  2. Body jsou platné jen po dobu 1 roku – aby zákazník body čerpal. Emailem zákazníka informujeme, že končí platnost bodů – tím jej motivujeme k návštěvě prodejny
  3. Pokud zákazník body nevyčerpá a body propadnou, je jasné, že slevu jsme nabídli, ale ve výsledku ji ušetříme. Za rok se může na nevyčerpaných slevách vrátit 50 – 150 000, samozřejmě záleží na celkovém objemu obratů a výše poskytovaných bodů

Pokud jsi to do teď nevzdal, pokud máš stále sílu, energii a entusiasmus dělat svůj byznys, pak ti přejeme všichni z VISUAL EXPERT hodně štěstí. Budeme tady, stále připraveni ti pomoct v maloobchodě a podporovat tě našimi službami, radami i energií

Za VISUAL EXPERT, Lukáš Šmíd / Project manager Visual Merchandising

E: lsmid@visual expert.eu
T: +420 774 544 631